Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів

Інформація про страховий продукт "Страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт", код 29

Загальні умови страхового продукту «Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт)», код 29

Публічна частина (оферта) страхового продукту «Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт)», код 29 (з 01.12.2024 року)

 

Публічна частина (оферта) страхового продукту «Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт)», код 29 (з 01.07.2024 по 30.11.2024 року)

Інформаційний документ про стандартний страховий продукт «Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт)», код 29

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТРАХОВИЙ ПРОДУКТ «СТРАХУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СУБ’ЄКТІВ ПЕРЕВЕЗЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ ВАНТАЖІВ НАЗЕМНИМ ТРАНСПОРТНИМ ЗАСОБОМ (УКЛЮЧАЮЧИ (УКЛЮЧАЮЧИ ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ», код 29

Об’єкт страхування

Об’єктом страхування за Договором є відповідальність Страхувальника за шкоду, заподіяну потерпілій третій особі або її майну, навколишньому природному середовищу, внаслідок настання негативних подій під час перевезення небезпечних вантажів наземним транспортним засобом (уключаючи залізничний транспорт).

Страхові ризики та обмеження страхування

1. Страховий ризик - подія, на випадок виникнення якої проводиться страхування, яка має ознаки ймовірності та випадковості настання.

  1. Страховим випадком за Договором є подія, що сталась протягом дії Договору, під час перевезення небезпечного вантажу, найменування (хімічна, назва), номер ООН, клас, підклас, обсяг тощо, вказуються у Договорі (надалі – НВ) наземним транспортом, марка, модель, реєстраційний номер якого вказуються у Договорі (надалі – забезпечений ТЗ), внаслідок якої заподіяна шкода потерпілій третій особі або її майну, природньому навколишньому середовищу, і виникла, відповідно до чинного законодавства, відповідальність Страхувальника (суб’єкта перевезення небезпечних вантажів) щодо відшкодування такої шкоди.
  2. Сукупність усіх претензій та позовів, пред'явлених третіми особами щодо відшкодування шкоди, спричиненої однією подією, вважаються одним страховим випадком.
  3. Укладення Договору має передбачати наявність страхового інтересу у потенційного Страхувальника.

 

  1. Не приймається на страхування за Договором:

- відповідальність при перевезенні небезпечних вантажів повітряними суднами;

- відповідальність при перевезенні небезпечних вантажів водними суднами.

 

Вичерпний перелік обмежень страхування зазначається безпосередньо в Договорі.

Мінімальний та максимальний розміри страхової суми (ліміту відповідальності)

Від 1 020 грн. до 10 200 грн. на одну повну/неповну тону небезпечного вантажу, що перевозиться наземним транспортним засобом. Страхова сума встановлюється в національній валюті України за згодою Сторін та зазначається в договорі страхування.

Мінімальний та максимальний розміри страхової премії та/або страхового тарифу

Розмір страхового тарифу встановлюється у відсотках страхової суми та визначається залежно від класу небезпечного вантажу від 0,1% до 1,5% страхової суми. Розмір страхового тарифу вказується у договорі страхування в залежності від обсягу небезпечних вантажів, що підлягають перевезенню, терміну (строку) страхування та інших умов, які можуть вплинути на ризик виникнення страхового випадку.

Точний розмір страхового тарифу визначається Страховиком і зазначається безпосередньо в Договорі.

Вид, мінімальний та максимальний розміри франшизи (за наявності)

За договором страхування встановлюється безумовна франшиза (частина збитків, що не відшкодовується   Страховиком).

Безумовна франшиза встановлюється за шкоду, заподіяну майну третіх осіб, та за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.

Розмір франшизи зазначається в договорі страхування (мінімальний розмір франшизи 0 (відсутня), максимальний розмір франшизи 10 %).

Франшиза за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю третіх осіб, не встановлюється

Точний розмір франшизи обирається із зазначеного діапазону за згодою Сторін та зазначається безпосередньо в Договорі.

Територія та строк дії договору страхування (включаючи інформацію про порядок вступу його в дію та період(и) страхування (за наявності)

 

 

  1. Застрахованими за Договором вважається перевезення, які здійснюється на території України, за виключенням територій, зазначених у п. 2 цього розділу.
  2. Дія Договору страхування не розповсюджується на території та зони військових дій (незалежно від оголошення війни чи ні), військових конфліктів, зон проведення антитерористичних операцій, зон, що знаходяться під санкціями ООН, місцевостей, де офіційно оголошено надзвичайний стан або загрозу стихійного лиха, тимчасово окупованих територій України, у розумінні та визначенні, наведеному в Законі ВР України від 15.04.2014 за № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», районах проведення бойових дій, районах обмеженого та забороненого доступу, створених згідно чинного законодавства України, а також на територію держав, що здійснює/здійснювала збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України", а саме, на територію Російської Федерації, а також на територію республіки Білорусь. Також із території страхування виключаються населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та/або які розташовані на лінії зіткнення.
  3. Договір вступає в дію з 00.00 годин дня, наступного за датою сплати Страхувальником страхової премії в повному обсязі, але не раніше дати початку строку дії Договору, та діє до 24.00 годин дати закінчення строку дії.
  4. Договором передбачено часові обмеження щодо дії страхового захисту (періоди страхування).
  5. Договором може бути передбачено, що він може бути подовжений за згодою сторін, шляхом укладання додаткової угоди до існуючого договору страхування або укладання нового договору страхування. В будь-якому випадку при подовженні дії договору страховик може переглянути страхову суму та тариф за договором страхування і повідомити про це страхувальника, а страхувальник повинен сплатити зазначений платіж у встановлений термін.

Винятки із страхових випадків та підстави для відмови у страховій виплаті

  1. ВИНЯТКИ ЗІ СТРАХОВИХ ВИПАДКІВ ТА ОБМЕЖЕННЯ СТРАХУВАННЯ

1.1. До страхових випадків не належать і Страховик не визнає страховим випадком подію, що сталася внаслідок:

1.1.1. Прямої або опосередкованої дії військових та пов’язаних з ними ризиків та їх наслідків: війною, вторгненням, ворожими актами або військовими діями (незалежно від того оголошено війну чи ні), військовими маневрами, терористичними актами, громадянською війною, страйком чи громадським заворушенням; заколотом, військовим або народним повстанням, бунтом, революцією, громадським заворушенням у масштабах або з кількістю учасників, що може бути прирівняне до повстання, узурпацією влади, введенням військової влади або військового положення або стану облоги, або будь- якою подією або причиною, результатом якої стало оголошення військового положення або стану облоги; будь-яких військових маневрів, навчань або інших військових заходів, дії мін, торпед, бомб та/або інших знарядь війни, вибухових речовин.

1.1.2. Прямої або побічної дії атомного вибуху, радіації або радіоактивного зараження, що пов'язані з будь-яким застосуванням атомної енергії та використанням матеріалів, що розщеплюються.

1.1.3. Конфіскації, націоналізації, реквізиції, захоплення, затримання, арешту за розпорядженням будь-якого уряду (цивільного, військового чи такого, що існує de fасtо), або державної чи місцевої влади.

1.1.4. Протизаконних дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб цих органів або громадських організацій, в тому числі в результаті видання вказаними органами та посадовими особами документів, що не відповідають вимогам законодавства України, їх наслідків.

1.1.5. Стихійних явищ: землетрусу, виверження вулкана або дії підземного вогню, зсуву ґрунту, гірського обвалу, бурі, вихору, урагану, повені, граду або зливи тощо.

1.2. Не покривається відповідальність за шкоду, заподіяну потерпілим третім особам, що виникла під час перевезення НВ:

1.2.1. Якщо особа, допущена до керування забезпеченим ТЗ, перебували у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

1.2.2. Якщо особа, допущена до керування забезпеченим ТЗ, після нанесення шкоди потерпілим третім особам самовільно залишила місце пригоди чи відмовилася від проходження відповідно до встановленого порядку огляду щодо стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або вживала алкоголь, наркотики чи лікарські препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником).

1.3. Не покривається відповідальність за шкоду, заподіяну потерпілим третім особам, що виникла внаслідок та по причині непридатності забезпеченого ТЗ для безпечного перевезення НВ (в т.ч. несправного технічного стану), якщо Страхувальник, особа, допущена до керування забезпеченим ТЗ, знали або мали знати про це.

1.4. До страхових випадків не відносяться і Страховик не виплачує страхове відшкодування, якщо шкода спричинена:

1.4.1. Наміром або грубою необережністю Страхувальника.

Під грубою необережністю слід розуміти необережність, коли особа, яка її допускала, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Під наміром слід розуміти дії (бездіяльність), коли особа, яка їх вчиняла, усвідомлювала протиправний характер своїх дій чи бездіяльності, передбачала їх шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

1.4.2. Обставинами, про які Страхувальник знав або повинен був знати, але не вжив усіх від нього залежних заходів для запобігання страхового випадку.

1.4.3. Внаслідок здійснення Страхувальником діяльності, на яку у встановленому порядку не було отримано дозвіл (ліцензію) або його дію було припинено, в тих випадках, коли зазначений дозвіл (ліцензія) є необхідним відповідно до чинного законодавства України.

1.5. Не є страховим випадком та виключаються зі страхового покриття події за наявності таких обставин:

1.5.1. Страхувальник перешкоджав Страховику або його представникам у визначенні причин та обставин настання страхового випадку, а також в оцінці його наслідків.

1.5.2. Страхувальник самостійно здійснив врегулювання вимог третіх осіб без письмової згоди на це Страховика.

1.6. Відшкодуванню не підлягають:

1.6.1. Випадки, час та обставини настання яких встановити неможливо.

1.6.2. Випадки, які сталися до початку або по закінченню дії Договору.

1.6.3. Непрямі збитки, викликані страховим випадком, зокрема: штрафні санкції і пеня, моральна шкода, упущена вигода, поточні витрати.

1.6.4. Шкода, завдана дією обставин непереборної сили.

1.7. Не допускається страхування протиправних інтересів осіб, страхування для отримання неправомірної вигоди та/або вчинення шахрайських дій.

 

  1. ПІДСТАВИ ВІДМОВИ У СТРАХОВІЙ ВИПЛАТІ

2.1. Навмисні або злочинні дії або бездіяльність Страхувальника (його представників та співробітників), спрямовані на настання страхового випадку, крім дій, вчинених у стані крайньої необхідності або необхідної оборони (без перевищення її меж), або випадків, визначених законом чи міжнародними звичаями. Кваліфікація дій Страхувальника, встановлюється відповідно до чинного законодавства.

2.2. Вчинення Страхувальником (його представників та співробітників), умисного кримінального правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.

2.3. Подання Страхувальником свідомо неправдивих відомостей про об’єкт страхування, обставини, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику, або про факт настання страхового випадку.

2.4. Несвоєчасне повідомлення Страхувальником про настання страхового випадку згідно вимог Договору без поважних причин або невиконання інших обов’язків, визначених Договором.

2.5. Ненадання або несвоєчасне надання Страхувальником інформації про істотні зміни стосовно об’єкту страхування, що впливають на зміну страхового ризику.

2.6. Невжиття заходів щодо рятування та збереження вантажу.

2.7. Ненадання Страхувальником документів, передбачених Договором.

2.8. Настання страхового випадку поза територією дії Договору та маршруту перевезення, зазначених в Договорі.

2.9. Створення Страховикові перешкод у визначенні розміру збитків та обставин події, що може бути визнана страховим випадком.

2.10. Свідоме завищення Страхувальником розміру матеріального збитку, завданого подією, що може бути визнана страховим випадком, зокрема, якщо під час врегулювання події, що може бути визнана страховим випадком, Страхувальник намагався отримати відшкодування за пошкодження, які безперечно є отриманими не внаслідок такої події.

2.11. Одержання Страхувальником повного відшкодування збитків від особи, яка їх заподіяла. Якщо збиток відшкодований частково, страхова виплата здійснюється з вирахуванням суми, отриманої від зазначеної особи як відшкодування збитків.

2.12. Якщо Страхувальник до здійснення страхової виплати без згоди Страховика відмовився від свого права вимоги до особи, відповідальної за заподіяні збитки, поступився цим правом іншій особі, або, якщо це право стало неможливим з вини або внаслідок дій / бездіяльності Страхувальника, Страховик звільняється від здійснення страхової виплати повністю, а у випадку, коли страхова виплата   сплачена, Страховик має право вимагати її повернення.

2.13. Наявність обставин, які є винятками із страхових випадків та обмеженнями страхування, передбаченими Договором.

2.14. Наявність інших причин, встановлених ЗУСП та законодавством.

2.15. Відмову Страховика у страховій виплаті може бути оскаржено Страхувальником у судовому порядку.

2.15.1. У разі, якщо відмову у страховій виплаті або розмір її суми, сплаченої Страхувальнику за цим Договором, не було оскаржено Страхувальником у судовому порядку протягом 1 (одного) року з дати винесення такої відмови або дати виплати, то така відмова або розмір суми страхової виплати, сплаченої Страхувальнику за цим Договором, приймається Сторонами як справедливий і в подальшому оскарженню не підлягає.

  1. Вичерпний перелік винятків зі страхових випадків та підстав відмови у страховій виплаті зазначається безпосередньо в договорі страхування.

Ліміти відповідальності страховика за окремим об’єктом страхування, страховим ризиком та/або страховим випадком, групою страхових ризиків та/або страхових випадків (за наявності), іншими складовими страхового продукту

Ліміти відповідальності страховика за окремим об’єктом страхування обмежується страховою сумою.

Порядок розрахунку та умови здійснення страхових виплат

  1. Страховик відшкодовує пряму шкоду (прямі збитки), заподіяну у зв'язку з настанням негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів життю, здоров'ю фізичних осіб, навколишньому природному середовищу, та майну фізичних та юридичних осіб, яке на момент настання страхового випадку перебувало у їх володінні чи користуванні.
  2. У разі настання страхового випадку страхова виплата здійснюється в межах страхової суми на одне окреме перевезення, зазначеної у Договорі.
  3. У разі завдання шкоди життю та/або здоров’ю третіх осіб внаслідок страхового випадку Страховик здійснює страхову виплату потерпілій третій особі або її спадкоємцям загалом в межах 50% страхової суми на одне окреме перевезення, вказаної Договорі, у тому числі на одну особу:

3.1. У разі відшкодування шкоди спадкоємцям особи, яка загинула (померла) внаслідок страхового випадку, - 500  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3.2. У разі призначення потерпілій третій особі І, ІІ і ІІІ групи інвалідності – відповідно 450, 375, 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3.3. За кожний день непрацездатності потерпілої третьої особи - один неоподатковуваний  мінімум доходів громадян, але не більш як 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за весь час втрати працездатності.

3.4. Страхові виплати виплачуються з урахуванням рівня неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на день укладання Договору.

3.5. Страхова виплата у разі смерті чи настання інвалідності потерпілій третій особі провадиться з вирахуванням раніше сплачених їй страхових виплат.

  1. У разі завдання шкоди навколишньому середовищу внаслідок страхового випадку Страховик здійснює страхову виплату потерпілій третій особі загалом в межах 30% страхової суми на одне окреме перевезення, вказаної у Договорі, у розмірі фактично завданих збитків, що документально підтверджені та/або визначені за згодою між Страхувальником, Страховиком та потерпілою третьою особою.

4.1. Розрахунок страхової виплати за завдану шкоду навколишньому природному середовищу здійснюється на підставі актів, протоколів та звітів, які підтверджують результати вимірювань та розрахунків збитків, завданих внаслідок забруднення атмосферного повітря, водних ресурсів тощо, виконаних відповідно до методик та нормативів, затверджених Міністерством екології та природних ресурсів України.

5. У разі завдання шкоди майну третіх осіб внаслідок страхового випадку Страховик здійснює страхову виплату потерпілій третій особі / потерпілим третім особам загалом в межах 20% страхової суми на одне окреме перевезення, вказаної у Договорі, у розмірі фактично завданих збитків.

5.1. Розмір збитків, пов’язаних з пошкодженням чи фізичним знищенням майна, визначається на підставі звіту, акта чи висновку про оцінку, виконаного оцінювачем або експертом відповідно до законодавства.

5.2. У випадку, якщо сума вимог декількох потерпілих третіх осіб за одним випадком перевищує 20% страхової суми на одне окреме перевезення, встановленої в Договорі, сума страхової виплати розраховується пропорційно сумі завданої шкоди (збитків) кожній потерпілій особі.

  1. Страхова виплата виплачується незалежно від виплат державного соціального страхування, соціального забезпечення та у порядку відшкодування збитків.
  2. Страхова виплата здійснюється:

- третій особі або

- Страхувальнику, але лише у випадку, коли останній відшкодував шкоду, завдану третій особі за рішенням суду, що набрало законної сили, або за умови, що таке відшкодування було письмово погоджено зі Страховиком.

8. Виплата Страховиком страхового відшкодування третій особі або Страхувальнику здійснюється таким чином:

8.1. у разі добровільного визнання Страхувальником, за письмовою згодою Страховика вимоги/претензії третьої особи щодо майнових збитків останніх – у розмірі фактично завданих збитків, що документально підтверджені, але не більше 30 % страхової суми на одне окреме перевезення відповідно до п. 4. цього розділу, не більше 20% страхової суми на одне окреме перевезення відповідно до п.5. цього розділу;

8.2. у разі добровільного визнання Страхувальником, за письмовою згодою Страховика, претензії щодо відшкодування шкоди, завданої життю та здоров’ю третіх осіб, – у розмірі таких вимог/претензій (обґрунтованих і підтверджених відповідними документами), але не більше 50% страхової суми на одне окреме перевезення з урахування умов п. 3. цього розділу.

8.3. у разі ухвали суду, що набрала чинності і не була оскаржена, щодо відшкодування шкоди, завданої третій особі, – у розмірі позовних вимог третьої особи, призначених до виплати таким рішенням, але не більше 50% страхової суми на одне окреме перевезення з урахування умов п. 3. цього розділу, не більше 30 % страхової суми на одне окреме перевезення відповідно до п. 4. цього розділу, не більше 20% страхової суми на одне окреме перевезення відповідно до п.5. цього розділу.

  1. Безумовна франшиза вираховується із суми страхової виплати за кожним страховим випадком, крім випадків відшкодування шкоди, завданої життю та/або здоров’ю потерпілих третіх осіб, за якими франшиза не встановлюється.

10. Кожна із Сторін має право вимагати проведення незалежної експертизи.

  1. У разі, якщо з’ясується, що дії Страхувальника, які призвели до страхової виплати, мали протиправний характер, Страховик має право вимагати дострокового припинення дії Договору та повернення фактично виплачених страхових виплат, отриманих внаслідок таких дій в повному обсязі.
  2. Якщо Страхувальник / потерпіла третя особа одержали відшкодування за збиток від третіх осіб, Страховик виплачує тільки різницю між сумою, що підлягає страховій виплаті, і сумою, що одержана від третіх осіб. Страхувальник / потерпіла третя особа зобов’язаний протягом двох робочих днів повідомити Страховика про одержання таких сум.
  3. Якщо на дату настання страхового випадку по відношенню до об’єкту страхування діяли інші договори страхування, то страхова виплата, що виплачується усіма Страховиками, не може перевищувати розміру фактично завданого Страхувальнику збитку. При цьому кожний Страховик здійснює виплату пропорційно розміру страхової суми (ліміту відшкодування Страховика) за укладеним договором страхування.
  4. Розмір страхової виплати не може перевищувати обсяг зобов’язань Страховика, визначених Договором.

15. У разі здійснення страхової виплати страхова сума на розмір здійсненої страхової виплати. Страхова сума вважається зменшеною з дати настання страхового випадку. За умови сплати додаткового платежу Страхувальник має право відновити (змінити) страхову суму.

16. Страхова виплата може бути здійснена Страхувальнику, якщо він, за письмовим погодженням зі Страховиком, відшкодував збитки потерпілій третій особі або її спадкоємцям.

  1. Страхова виплата здійснюється виключно в національній валюті України в безготівковій формі.
  2. Днем страхової виплати вважається дата списання коштів з поточного рахунку Страховика.
  3. Вичерпний порядок здійснення страхових виплат зазначається безпосередньо в Договорі.

Можливі наслідки для споживача в разі невиконання ним обов’язків, визначених договором страхування, включаючи несвоєчасне повідомлення про настання страхового випадку без поважних причин та несвоєчасну сплату страхової премії або її наступної частини

За невиконання або неналежне виконання умов договору страхувальник несе відповідальність, передбачену законодавством.

У випадках невиконання обов’язків страхувальником може бути підставою для відмови у страховій виплаті.

Повернення страхової виплати у випадку невиконання обов’язку щодо передання на вимогу Страховика вузли, деталі, агрегати, додаткове обладнання тощо, які при визначенні збитку підлягали заміні.

У разі дострокового припинення дії Договору за вимогою Страховика якщо вимога Страховика обумовлена невиконанням Страхувальником умов Договору, Страховик повертає Страхувальнику страхову премію за період, що залишився до закінчення строку дії Договору, з вирахуванням витрат, пов’язаних безпосередньо з укладенням і виконанням Договору, розмір яких зазначений в Індивідуальний частині, та фактичного розміру страхових виплат, що були здійснені за Договором.

Несвоєчасне повідомлення Страхувальником (особою, визначеною у Договорі або законодавством) про настання страхового випадку згідно вимог Договору без поважних причин або невиконання інших обов‟язків, визначених Договором.

Інформація про можливість придбати страховий продукт окремо, якщо такий продукт пропонується разом із супутнім та/або додатковим товаром, роботою або послугою, що не є страховою, як складова одного пакета або договору

Страховий продукт не є додатковим до інших товарів, робіт або послуг, що не є страховими. У зв’язку з укладенням договору відсутня необхідність отримання додаткових чи супутніх послуг страховика та/або третіх осіб, пов’язаних з отриманням фінансової послуги за договором

 

Умови отримання знижки на страховий продукт та акційні пропозиції страховика (за наявності), включаючи терміни їх дії

Знижки на страховий продукт та акційні пропозиції не застосовуються